Photos

Heatwave of 2015 / Fala upałów w 2015

P1010321

The summer of 2015 proved to be one of the hottest on record. The temperatures in southern and eastern Poland kept on reaching 37 degrees Celsius, thus making temperatures to be as in tropical countries of the world. Climate change in the making, one could say… The only good thing is that holidays in this kind of weather are always pleasant! See the pictures for yourself!

Lato 2015 roku okazało się jednym z najgorętszych w historii. Temperatury w południowej i wschodniej części Polski sięgały 37 stopni Celsiusza, co powodowało, że mieliśmy uczucie, że mieszkamy w kraju tropikalnym. Aż chce się powiedzieć, zmiany klimatu w całej krasie… Jedynym pozytywnym aspektem tego ciepła jest to, że czyni one wakacje bardziej atrakcyjnymi! Sami jednak oglądnijcie zdjęcia!Studying Spanish in Gran Canaria / Nauka hiszpańskiego na Gran Canaria

P1010144

As I prepare for my Spanish B2 exam, I find it important to visit places, where Spanish is spoken, so that I can practise the language. Learning Spanish has brought me to a beautiful island of Gran Canaria. A friendly place to visit.

Elementem przygotowań do egzaminu B2 z języka hiszpańskiego jest aktywne jego używanie. Przywiodło mnie to na piękną wyspę Gran Canaria. Zdecydowanie przyjazne miejsce do odwiedzinVisiting DPRK / Podróż do KRLD

P1010044

I had a chance to visit Pyongyang and its vicinities in May 2015. Visiting DPRK was certainly exciting. Here are some pictures from the trip.

W maju 2015 roku miałem okazję odwiedzin Pjongjangu i okolic. Podróż do KRLD zdecydowanie była jedną z najbardziej fascynujących jaką udało mi się w życiu odbyć. Oto zdjęcia z wyprawy.

Roman’s Pages ® 2001 - 2018