Spanish exam / Egzamin z hiszpańskiego

P1010223

Terrorists attacks in so many places around the world, growing racism across Europe - especially in Poland and the countries of the region do not encourage to be cheerful. Some good news however is that there is a little bit of progress in getting ideas on ‘durable solutions’ to the Ahmadia asylum-seekers that I am trying to help to resettle somewhere. After Poland’s rejection to even accept his asylum claim (look the post here), we are exploring possibilities of sending him to Australia, Canada or the USA. I will write a proper post on it soon - so look out, if you are interested. 

In 3 days, I am having my B1 Spanish language exam at the testing centre in Bangkok. Do keep you fingers crossed!

***

Ataki terorystyczne w wielu miejscach na świecie, bombardowanie Syrii, rosnący rasizm w całej Europie - szczególnie w Polsce i krajach regionu nie dają wielu powodów do radości. Trochę lepszych wieści dostarcza jednak sprawa szukania stałych rozwiązań mojemu podopiecznemu z grupy Ahmadijja, który stara się o azyl i przesiedlenie do bezpiecznego kraju. Po odmowie przyjęcia wniosku o azyl przez Polskę (informowałem o tym w tym poście), mamy pewne sygnały, że być może uda się zaaranżować przesiedlenie do Australii, Kanady lub do USA. Wkrótce napiszę o tym więcej, więc sprawdzajcie wpisy, jeśli jesteście zainteresowani. 

Z innych wieści, za 3 dni podchodzę do egzamini B1 z języka hiszpańskiego w centrum egzaminacyjnym w Bangkoku. Trzymajcie za mnie kciuki!

Roman’s Pages ® 2001 - 2018